Парацетамол: упутство за одрасле и децу

Склероза

Парацетамол је један од најчешћих аналгетских и антипиретичних лекова. То је део многих различитих лекова - аналгетици и низ лекова који се користе за прехладу.

Ефикасно смањује температуру и елиминише синдром бола. Поред тога, добро се носи са главобољом, зубним, менструалним болом, симптомима неуралгије. Главна предност лека је мала токсичност.

Као што је дефинисала СЗО, сматра се једним од најсигурнијих и најефикаснијих лекова и широко се користи за лечење деце.

Клиничка и фармаколошка група

Аналгетски-антипиретички. Има аналгетички, антипиретичан и слаб антиинфламаторни ефекат.

Услови за одлазак из апотека

Објављен без лекарског рецепта.

Колико кошта Парацетамол у апотекама? Просечна цена је на нивоу од 10 рубаља.

Облик издавања и састава

На располагању су следећи дозни облици Парацетамола:

  • Таблете: беле са кремоватам или белом, валијум, са зарезом и удубљења; (10 комада у контура станичну или безгиацхакова паковање; 2 или 3 у гомили картонске амбалаже.)
  • Ректалне супозиторије Деца торпеда од беле до жуте или кремоватам у белу (5 комада у паковању ћелијског контуре 2 у гомили картонске амбалаже.);
  • Сируп (100 мл у бочицама, 1 бочица у картонској кутији);
  • Суспензија за орално давање (100 мл у бочицама тамног стакла са дозном кашиком у комплету, 1 постављено у пакету од картона).

1 таблета садржи:

  • Активна супстанца: парацетамол - 200 или 500 мг;
  • Помоћне компоненте: лактоза (млечни шећер), стеаринска киселина, кромпирни скроб, желатин.

У 5 мл сирупа садржи:

  • Активна супстанца: парацетамол - 24 мг;
  • Помоћне компоненте: вода, натријум бензоат, ароме, рибофлавин, етил алкохол, пропилен гликол, натријум цитрат тринатријум лимунска киселина, сорбитол, шећера.

У 5 мл суспензије садржи:

  • Активна супстанца: парацетамол - 120 мг;
  • Помоћних састојака: пречишћена вода, ароме наранџе и јагода, сорбитол храна (сорбитол), глицерол (глицерин), сахароза (шећер), пропилен гликол, метил парахидроксибензоат (Нипагина), гум ксантан (ксантан гума), Авицел РЦ-591 (микрокристална целулоза, кармелозу натријум).

У 1 супозиториј садржи:

  • Активна супстанца: парацетамол - 100 мг;
  • Помоћне компоненте: чврста мастна база.

Фармаколошки ефекат

Парацетамол припада лековима групе аналгетика - антипиретици, односно аналгетици и антипиретици. Поред аналгетичког и антипиретичког ефекта, лек такође има благо антиинфламаторно дејство.

Механизам фармаколошког дејства Парацетамола везан је за његову способност да успори синтезу простагландина и утиче на центар терморегулације у хипоталамусу. Када се користи лек, максимална концентрација лека у крвној плазми се примећује после 10-60 минута.

Индикације за употребу

Шта помаже? Парацетамол је прописан за симптоматски третман синдрома бола благе или умерене тежине, различитог поријекла и локализације.

Међутим, најчешће индикације за добијање врх лека су повишена телесна температура (хипертермија) против прехладе и вирусне болести као и бол (бол) у костима и мишићима у грипа и САРС друге.

Болести и патолошки услови у којима се препоручује ацетаминопхен:

  • неуралгија;
  • грозница, неспецифицирана генеза;
  • ишијасица;
  • артроза;
  • зубобоља;
  • главобоља (укључујући мигрену);
  • артралгија (бол у зглобовима);
  • мијалгија (бол у мишићима);
  • алгодисменореа (болни периоди).

Контраиндикације

Контраиндикације укључују:

  • индивидуална преосјетљивост (преосјетљивост) на активну супстанцу;
  • "Аспиринска триада" (комбинација нетолеранције на НСАИД, бронхијална астма и поновљена полипоза носних и параназалних синуса);
  • инфламаторне болести, ерозију и чиреве гастроинтестиналног тракта;
  • гастроинтестинално крварење;
  • изразито функционално отказивање бубрега;
  • дијагностикована хиперкалемија;
  • старост до 6 година за узимање таблета;
  • стање након коронарне артеријске обилазнице.

Посебну пажњу приликом узимања овог лијека треба посматрати код следећих болести и патолошких стања:

  • хронични алкохолизам и алкохолно оштећење јетре;
  • исхемијска болест срца и хронична срчана инсуфицијенција;
  • цереброваскуларне болести;
  • лезије периферних артерија;
  • ренална и јетрна инсуфицијенција.

Код дијабетеса не препоручује се прихватање Парацетамола у облику сирупа.

Употреба у трудноћи и лактацији

Ако треба да користите током трудноће и дојења (дојење), пажљиво процените очекивану корист терапије за мајку и потенцијални ризик за фетус или дете.

  1. Парацетамол продире у плацентну баријеру. До данас није било штетног ефекта парацетамола на фетус код људи.
  2. Парацетамол се излучује у мајчино млеко: садржај млека је 0,04-0,23% од дозе коју је узела мајка.

У експерименталним студијама нису утврђени ембриотоксични, тератогени и мутагени ефекти парацетамола.

Дозирање и начин примене

Упутства за употребу указују на то да су таблете Парацетамол прописане усмено.

  1. Одрасли и деца преко 15 година добијају једну орални доза од 500 мг; максимална појединачна доза је 1000 мг. Максимална дневна доза је 4000 мг.
  2. Старост преко 12 година (са телесном тежином већом од 40 кг) појединачна доза од 500 мг, максимална дневна доза од 2000-4000 мг.
  3. У узрасту од 9-12 година (телесна тежина до 40 кг), доза је 500 мг, максимална дневна доза од 2000 мг.
  4. Деца од 6 до 9 година (са телесном тежином од 22-30 кг: једнократна доза зависи од тежине детета и 250 мг, максималне дневне дозе 1000-1500 мг.

Препоручени интервал између дозирања лека је 6-8 сати (не мање од 4 сата).

Трајање лечења није више од 3 дана као антипиретички агенс и не више од 5 дана као анестетик.

Потребу за наставком лечења леком одлучује лекар.

Нежељени ефекти

Деловање лекова у супротности са упутствима, дозирање изазива нежељене ефекте. Прекомерна доза може изазвати:

  • дисфункција јетре или бубрега;
  • осип, црвенило, "уртикарија". Алергија на лек најчешће има такве спољне манифестације;
  • бол у стомаку. Стомак реагује на неправилно унос или вишак дозе;
  • заспаност, желим да спавам. Узрок стања је низак притисак;
  • оштар пад нивоа глукозе, хемоглобина у крви.

Ако је дозирање поремећено или неправилно узето, одмах позовите хитну помоћ.

Прекомерна доза

Са продуженом употребом таблета у великим дозама, пацијент брзо развија симптоме прекомерног знојења, који се клинички манифестирају у облику повећања нежељених ефеката описаних изнад и развоја хепатичне инсуфицијенције.

Ако случајно уносите велики број таблета, пацијент би требао испрати стомак што је пре могуће и доставити га у болницу. Ако је потребно, врши се симптоматско лечење. Парацетамол противотров је Х-ацетилестин, примењује се орално или интравенозно.

Посебна упутства

Са продуженом употребом парацетамола неопходно је праћење периферне крвне слике и функционалног стања јетре.

Опрез се користи код пацијената са поремећеном функцијом јетре и бубрега, са бенигном хипербилирубинемијом, као и код старијих пацијената.

Користи се за лечење синдрома пременструалног тензија у комбинацији са памабромом (диуретиком, дериватом ксантина) и мепирином (блокатор хистаминског рецептора Х1).

Интеракције лекова

Са истовременом применом:

  1. активни угљеник смањује биодоступност парацетамола.
  2. са урицосурицом смањује њихову ефикасност.
  3. са диазепамом, могуће је смањење излучивања диазепама.
  4. карбамазепин, фенитоин, фенобарбитал, примидон парацетамол смањује ефикасност због повећања његовог метаболизма (глукуронидацијом и оксидативним процесима) и излучивања. Описани су случајеви хепатотоксичности уз истовремену примену парацетамола и фенобарбитала.
  5. у периоду краћем од 1 сата након примене парацетамола, могуће је смањење апсорпције парацетамола.
  6. Ламотригин умјерено повећава излучивање ламотригина из тела.
  7. са антикоагулансима, могуће је благи или умерени пораст протромбинског времена.
  8. са антихолинергичним агенсима, смањење апсорпције парацетамола је могуће.
  9. уз оралне контрацептиве, излучивање парацетамола из тела се убрзава и његов аналгетски ефекат може да се смањи.
  10. са метоклопрамидом, могуће је повећати апсорпцију парацетамола и повећати његову концентрацију у крвној плазми.
  11. са пробенецидом, могуће је смањивање очуваности парацетамола; са рифампицином, сулфинпиразоном - могуће је повећати клиренс парацетамола због повећања његовог метаболизма у јетри.
  12. са индукторима микросомалних јетрених ензима, агенси који имају хепатотоксични ефекат, постоји ризик интензификације хепатотоксичног ефекта парацетамола.
  13. Са етинил естрадиолом, парацетамол се апсорбује из црева.
  1. Описани су случајеви токсичних ефеката парацетамола када се користе са изониазидом.
  2. Постоје извјештаји о могућностима побољшања ефекта миелодепресива зидовудина када се истовремено користи са парацетамолом. Описани су случајеви оштећења токсичних оштећења јетре.

Коментари

Покупили смо неке рецензије људи који су користили лек Парацетамол:

  1. Игор. Парацетамол је увек са мном, често сам на путу, посао је везан за путовање и овај лек је константно доступан у аутомобилском комплету. Спасао ме је много пута. Узимам главобољу и зубобољу, уз хладноћу. Добра температура, брзо побољшава добробит и за разлику од аспирина нема штетан утицај на стомак. Потпуно је јефтин и продаје се у било којој апотеци.
  2. Маргарита. На проблематичној кожи знам из прве руке. Ја третирам акне с вијком, што радим на бази парацетамола и борне киселине. У комбинацији, ови лекови савршено ослобађају упале, уклањају црвенило и осуше осип. Чуо сам да врло добре таблете елиминишу зубобољу и стомачне грчеве са менструацијом.
  3. Саша. Таблет Парацетамол и не требају додатни лекови за температуру, а сви ови прахови, које улази, само срање, разређени са било којом додатном хемијом да продају скупље. Сви ти Нурофенс, Терафлу и други. Пити чист Парацетамол и биће среће и здравље.

Аналоги

Парацетамол има много аналога који садрже исту активну супстанцу. Произведу их многе фармацеутске компаније под различитим брендовима. Овде дамо само неке аналогије Парацетамола:

  • Ацетофен
  • Аминадол
  • Аминофен
  • Апамид
  • Апанол
  • Биоцетамол
  • Валадол
  • Валорин
  • Деминофен
  • Доламине
  • Метамол
  • Миалгин
  • Парамол
  • Панадол Јуниор
  • Пириназине
  • ТемпраМол
  • Фебридол
  • Хемцетафен
  • Целифан
  • Еффералган

Пре употребе аналогних средстава, консултујте свог лекара.

Што је боље: Парацетамол или Ибупрофен?

Ибупрофен (Нурофен) има шири спектар деловања и повољније, у поређењу са Парацетамолом, утиче на температурну криву. Ефекат његове примене долази брже (већ у 15-25 минута) и траје дуже (до 8 сати), поред тога, лек се сматра мање штетним и мање вероватно изазива алергијске реакције. Ибупрофен бољи од свог колегу уклања критички високу температуру. Понављано (за контролу хипертермије) користи се много чешће него Парацетамол.

Снага антипиретичке акције је упоредива, међутим, ибупрофен, поред анестезије и антипиретичке акције, такође ефикасно уклања упале у периферним ткивима. То је због чињенице да парацетамол делује првенствено у централном нервном систему, а ибупрофен - потискује синтезу Пг не толико у централном нервном систему као иу запаљеним периферним ткивима. То јест, са израженом периферном запаљеношћу, избор треба извести у корист Нурофена и других лекова заснованих на ибупрофену.

Одговарајући на питање "Шта да одаберете, Парацетамол или Нурофен?", Лекари препоручују започињање лечења млађе деце са монотерапијом са Ибупрофеном. Ако желите хитно смањити температуру, можете користити било који од лекова. Након лечења потребно је договорити лекара. Треба напоменути да су супозиторије са ибупрофеном контраиндиковане код деце тежине до 6 кг и суспензија за дјецу до 3 мјесеца.

Услови складиштења и рок трајања

Лек у било којим дозним облицима се издаје без именовања лекара. Рок употребе Парацетамол је:

  • Супозиторије - 2 године на температури до 15 ° Ц;
  • Таблете - 3 године на температури до 25 ° Ц;
  • Сируп, раствор за оралну примену и суспензију - 2 године на температури до 25 ° Ц.

Парацетамол

Главобоља је права болест 21. века. Бројност токова информација, променљиве климе, негативних временских услова (опасност, смог), погоршање еколошке ситуације је непотпуна листа фактора који изазивају повећање инциденце становништва.

Бол у глави често нема харбајера, у 85% случајева почиње нагло и достиже врх за неколико минута.

Када болест ухвати уназад, лекови долазе у спасавање. Парацетамол из главобоље заузима водећу позицију у погледу учесталости употребе - то је једноставан лек који је увек у грудима кућне медицине. Заиста је верификован временом: прве састанке и продаја су извршени крајем 19. века. Парацетамол такође дугује своју популарност на кратку листу контраиндикација и ретку појаву нежељених ефеката.

Механизам дејства парацетамола

Атситоменафен активна супстанца, на основу ове компоненте, бројни добро публикованих средствима (Панадол, Волпан, еффералган, Акамол и други) који представљају аналогни парацетамол.

Облици ослобађања: таблете, супозиторије, сирупи суспензије.

Парацетамол из главобоље помаже или нема жељени ефекат - његов аналгетски ефекат снажно зависи од подложности појединца. Овај аналгетик, који има слаб антиинфламаторни ефекат и величанствени антипиретички ефекат, ублажава синдром бола било које врсте (мигрена, зубобоља).

Добро се апсорбује: пола сата улази у крвну плазму. Највећа концентрација лека може се посматрати отприлике 1 сат након примене.

Лек припада нештетојидном, који се издаје у апотекама без рецепта.

Како примијенити парацетамол

Парацетамол из главобоље треба конзумирати након оброка, опрати чистом водом. Не препоручује се употреба у комбинацији са кафом због повећаног оптерећења на јетри.

Стандардна доза (осим ако лекар није другачије препоручио) је 0,5-1 г за време одрасле особе.

Допуштено је користити парацетамол у лечењу деце од раног узраста; у овом случају се доза израчунава стриктно у зависности од тежине детета.

Максимални период лечења је 3 дана. Интервал између поновљених доза треба да буде најмање 4 сата, конзумиран не више од 4 пута дневно.

Користите код деце уз опрез, пажљиво пратите дозу. Чак и релативно мали ексцеси, на примјер, доза од 5 г, могу довести до негативних последица великог обима.

Ефекат парацетамола на тело

Широка доступност дроге ствара илузију своје потпуне сигурности, али ово није у потпуности тачно. Главне контраиндикације:

  • се не препоручује за употребу уколико постоје болести јетре (хепатитис, цироза и др.). Строго је забрањено коришћење парацетамола у комбинацији са кафом, што знатно повећава оптерећење на тијелу. Компликација предозирања је некроза јетре, која може довести до смрти;
  • уз опрез примењују се у присуству болести штитасте жлезде: доказано је да високе дозе парацетамола врше депресивни ефекат на елементе ендокриног система;
  • уз опрез применити ако постоји историја болести бубрега;
  • они са дијагнозом бронхијалне астме требају се консултовати са лекаром пре узимања лијека, парацетамол може повећати бронхоспазам.

Међу нежељеним ефектима је поремећај црева, у ријетким случајевима може доћи до алергијских реакција на кожи.

Примена током трудноће

Дрога превлада плацентну баријеру, док нема доказа о негативном утицају на фетус. Из тог разлога, парацетамол за главобољу користи трудница као најсигурнији лек. Дозвољено за употребу током лактације.

Ово је једнократно лијечење, а не намењено за трајни третман. Парацетамол за главобољу се користи као аналгетик: лек уклања непријатне манифестације болести, али не помаже да се елиминише основни узрок.

Ако парацетамола нема жељени ефекат (успешно користи као лек за главобољу и пре, али је помогао), морате да обратите пажњу на присуство повезаних симптома и, ако их се појави, обратите се лекару за исправну дијагнозу. Вртоглавица, поремећаји вегетативне-васкуларне карактера - бледило, тинитус, нагле промене у крвном притиску - комбинација ових симптома треба анализирати неуролога или интерниста.

Парацетамол: индикације, контраиндикације, нежељени ефекти

Парацетамол је широко примењен антипиретички и аналгетички лек који припада групи анилида. У многим земљама, доступна је под називом Ацетаминопхен. Лек не даје нежељене ефекте већине НСАИЛ-ова, али када узму прекомерно високе дозе, то може негативно утицати на функцију јетре, бубрега и система за циркулацију.

Важно: ризик од нежељених ефеката (хепато- и нефротоксично) се повећава много пута уз паралелни унос парацетамола и течности које садрже етанол (укључујући фармацеутске инфузије). С тим у вези, у време лечења препоручујемо да се уздржи од пијења алкохола.

Несумњиво Предност парацетамола на ацетилсалицилна киселина (аспирин) је низак ризик погоршање хроничног гастритиса и стомачних и дванаестопалачном цреву.

Овај централни не-опојни аналгетик се сматра једним од најефикаснијих и сигурних. Уврштен је на листу "У суштини есенцијалне дроге", коју је усвојила Влада Руске Федерације.

Активна супстанца и облик ослобађања

Активни састојак је пара-ацетаминопхенол (Н- (4-хидроксифенил) ацетамид). Хемијска формула је Ц8Х9НО2. Парацетамол је синтетисан 1877. године, а клиничка испитивања прошла су десет година касније. Продаја лекова почела је 1953. под трговачким именом Тиленол (САД). 1956. године Панадол се појавио на бази исте хемијске супстанце. Тренутно се производи огромна количина лекова који садрже парацетамол, што додатно укључује састојке као што су кофеин, ацетилсалицилна киселина, кодеин, аналгин итд.

Домаће фармацеутске компаније Парацетамол произведене у конвенционалним таблетама (200, 325 и 500 мг), таблете, обложене таблете (Панадол Ектра 325 и 500 мг), капсуле (од 325 до 500 мг), као иу виду ректалне супозиторије (50, 100, 125, 250 и 500 мг).

У лекарским ланцима продата су растворљиве таблете од 500 мг - Еффералган, Панадол Ектра, Флутабс и Парацетамол-Хемофарм.

Међу популарним препаратима који садрже панадол су прашкови за припрему раствора Фервек-а и Терафлу-а.

Ињекциони облик - Перфалган раствор (10 мг / мл) је такође доступан. За децу можете купити сирупе Панадол Баби и Еффералган Баби, као и оралну суспензију Парацетамол Детски, Калпол и Далерон.

Користи парацетамола

Пара-ацетаминопхенол делује на терморегулаторни центар који се налази у хипоталамусу, тако да је његов антипиретички ефекат што ближи процесу природног смањења телесне температуре. Недвосмислена предност Парацетамола прије НСАИД-а је селективност ефекта, што омогућава да се користи за лијечење дјеце. Поред тога, производи размене лековите супстанце остављају тело веома брзо, што искључује кумулацију (акумулацију) у органима и ткивима.

Парацетамол: индикације за употребу

Парацетамол је лек за ублажавање симптома. То не утиче на динамику патолошког процеса. Најчешће индикације за добијање врх лека (ПМ) се повећавају телесну температуру (хипертермија) против прехладе и вирусне болести као и бол (бол) у костима и мишићима у грипа и САРС друге.

Болести и патолошки услови у којима се препоручује ацетаминопхен:

Начин примене и дозирање Парацетамола

Ацетаминопхен има терапеутски ефекат када узима дозе од 10-15 мг на 1 кг телесне тежине.

Оралне форме парацетамола (таблета или сирупа) се препоручује да се узимају 1-2 сата након оброка, са пуно течности (пожељно чисте воде). Пријем у пун стомак успорава апсорпцију и, последично, развој очекиваног терапеутског ефекта.

Парацетамол у облику супозиторија се администрира ректално (1 свећа).

Препоручена појединачна доза одраслих пацијената и адолесцената старијих од 12 година (или телесне тежине од 40 кг) је 1 г (2 кашике по 0,5 грама), а дневно - 4 г.

За дјецу млађу од 12 година, доза се одређује појединачно с брзином од 10-15 мг по 1 кг телесне тежине (60 мг / кг дневно). Множљивост - до 4 пута дневно; између метода које је препоручљиво одржавати приближно једнаке временске интервале.

За бебе од 3 месеца. до 1 године, доза се креће од 24 до 120 мг (до 4 пута дневно), а деца од 1 до 6 година добијају се 120-240 мг по пријему.

Нежељено је узимати Парацетамол више од 5 дана за редом. Ако грозница траје дуже од 3 дана, а бол остаје више од 5 дана, обратите се свом лекару. У таквим случајевима се обично препоручује замена лека са другим аналгетиком и антипиретиком. Да би се смањио ризик од нежељених посљедица, препоручљиво је ограничити минималне ефективне дозе и строго се придржавати режима.

Фармаколошка акција

Активна супстанца у стању да блокирају ензима циклооксигеназе (ТСОГ1 и ТСОГ2), чиме се смањује ниво производње медијатора бола - простагландина. Лек има директан утицај на центре терморегулације и бол, који се налазе у мозгу. Има разлога да се претпостави да изразитом антипиретичка и аналгетски ефекти су последица, укључујући селективне блокаде ЦОКС-3 - ензим који убрзава синтезу простагландина и учествује у формирању грознице и осећаја бола.

Овај лек има релативно слаба антиинфламаторна својства, јер су неутрализоване пероксидазе периферних ткива. Парацетамол не негативно утиче на метаболизам воденог електролита.

Фармакодинамика

После оралне примјене Парацетамол се брзо апсорбује у дигестивни тракт. Време до максималне концентрације у серуму варира од 30 минута. до 2 сата. Око 15% активне супстанце је коњуговано са плазма протеином. Дрога слободно пролази кроз крвно-мозгу баријеру. Већина супстанце пролази кроз биотрансформацију у јетри. Полуживот је од 1 до 4 сата (код старијих пацијената је нешто већи). Метаболити (сулфати и глукурониди) и пара-ацетаминопхенол у непромењеном облику (око 3%) се излучују у урину.

Парацетамол: контраиндикације

Контраиндикације укључују:

  • индивидуална преосјетљивост (преосјетљивост) на активну супстанцу;
  • "Аспиринска триада" (комбинација нетолеранције на НСАИД, бронхијална астма и поновљена полипоза носних и параназалних синуса);
  • инфламаторне болести, ерозију и чиреве гастроинтестиналног тракта;
  • гастроинтестинално крварење;
  • изразито функционално отказивање бубрега;
  • дијагностикована хиперкалемија;
  • стање након коронарне артеријске обилазнице.

Важно: Лекови који садрже парацетамол су контраиндиковани у новорођенчадима првог месеца живота.

Посебну пажњу приликом узимања овог лијека треба посматрати код следећих болести и патолошких стања:

  • хронични алкохолизам и алкохолно оштећење јетре;
  • исхемијска болест срца и хронична срчана инсуфицијенција;
  • цереброваскуларне болести;
  • лезије периферних артерија;
  • ренална и јетрна инсуфицијенција.

Напомена: када се дијабетес не препоручује узимање Парацетамола у облику сирупа.

Нежељени ефекти парацетамола

Жена узимање парацетамола током трудноће значајно повећава ризик од таквих поремећаја као што ундесцендед тестиса код мужјака новорођенчад (третман црипторцхидисм често захтева операцију). Према неким истраживачима, лек повећава вероватноћу детета астме (заједно са аспирина).

Такође се вјерује да коришћење Парацетамола може благо смањити емоционални одговор пацијента.

Прекомерни унос овог лијека чак иу терапеутским дозама може изазвати развој аналгетичке нефропатије, што доводи до тешке бубрежне инсуфицијенције.

Шта је опасно предозирање Парацетамол?

Скоро сваки фармаколошки лек у одређеној дозацији може бити смртоносан. токсичност парацетамол је релативно низак, али одноетапниј пријема у дози од преко 10-15 г (одрасли) или 140 мг / кг (за дете), Развој тешког оштећења јетре. Ово је повезано са хепатотоксични интермедијери п-ацетаминопхенол метаболизма.

Важно: смрт је могућа уз унос 40 таблета дневно. Усклађеност са упутствима онемогућава узимање опасне количине лека.

Значајан вишак препоручених дозирања је један од узрока озбиљног крварења у гастроинтестиналном тракту, који захтијева хитну хоспитализацију. Ако медицинска помоћ није благовремено обезбеђена, смрт није искључена.

У случају предозирања, хемодијализа је неефикасна, а присилна диуреза може бити чак и опасна. Када је парацетамол опијен, употреба глукокортикоида и антихистаминика је неприхватљива, јер повећавају ниво синтезе метаболичких производа који негативно утичу на јетру.

Интеракција са другим лековима

Важно је бити опрезан са употребом парацетамола паралелно са антикоагуланси (варфарин), средства против згрушавања (у т. Х. ацетилсалицилна киселина), гликокортикостероида хормоне (преднизолон) и инхибитори поновног преузимања серотонина (флуоксетин, сертралин, итд).

Комбинација са препаратима који садрже фенобарбитал (Валоцордин, Цорвалол) је недопустива.

Парацетамол у трудноћи и лактацији

Парацетамол се не сме одводити женама у трећем тромесечју трудноће. У И и ИИ тромесечју, лек треба узети као што је прописао лекар; у овом случају узима се у обзир однос користи од мајке и могући ризик за фетус.

Мајчинско млеко продире мање од 1% активне супстанце, тако да период лактације није контраиндикација за узимање лека.

Додатне информације

Ако пацијент значајно умањи апетит на позадини болести, препоручује се смањење дозе оралних облика за пола како би се избегло ризик од иритантног деловања на слузницу дигестивног тракта.

У неким препаратима, пара-ацетаминопхенол је укључен у комбинацији са кофеином. Доказано је да кофеин повећава дејство Парацетамола повећавајући његову биорасположивост. Ова комбинација је веома корисна за заустављање главобоље на позадини ниског крвног притиска.

Јачање ефекта пара-ацетаминопхенола се постиже уз паралелни унос аскорбинске киселине у тело. Витамин Ц успорава излучивање активне супстанце из тела.

Плисов Владимир, медицински рецензент

Укупно укупно 18,206 прегледа, 6 прегледа данас

Парацетамол

Парацетамол, као аналгетик и антипиретичка медицина, већ дуги низ година се користи у многим земљама. Овај лек је сакривен под различитим именима. Ово и Панадол, Парацет и Акамол и тако даље. Осим тога, парацетамол се може купити у различитим облицима ослобађања: у облику таблета, капсула, праха, ињекционих ампула. Због чињенице да се лек парацетамол ослобађа без именовања доктора, многи сматрају да је безопасан за људско тело. Али да ли је стварно тако?

Фармаколошка акција

Лек Парацетамол помаже у уклањању различитих болова, укључујући главобољу, зубну, а такође поседује антипиретичка својства. Важно је да тело добро апсорбује овај лек: његово гутање у крв преко гастроинтестиналног тракта се јавља у року од тридесет минута.

Овај лек је нехормонски антиинфламаторни лек. Међутим, према најновијим студијама, успостављен је мали антиинфламаторни ефекат парацетамола, тако да не морате мислити да се могу лечити дужи временски период.

Важно је знати да је циљ парацетамола уклањање симптома, али не и излечити узроке болних сензација.

Упутства за употребу

Лијек се користи након конзумирања. Мора се опрати водом. У недостатку рецепта који прописује лекар, парацетамол се узима три до четири пута дневно не више од једног грама истовремено.

Када лијечите малу децу, није неопходно прописати дозе сами, јер малчице до три године нису уопште рецептивне за овај лек.

Контраиндикације

Хајде да разговарамо о нежељеним ефектима парацетамола на људско тело.

  • Јетра. Једна од најчешћих компликација приликом узимања овог лечења је оштећење јетре. Уз често коришћење парацетамола може доћи до болести јетре. Зато запамтите ову компликацију и изаберите одговарајућу дозу. Ако имате било каквих проблема са јетром, онда у потпуности одбијте лијечење парацетамолом.
  • Астма. Они који пате од бронхијалне астме, пре него што је неопходно коришћење лека да се консултује са својим лекаром и парацетамола изазива јачање бронхоспазам код људи који су осетљиви на аспирин.
  • Бубрези. Нема доказа о негативном дејству парацетамола на бубреге, али људи који имају абнормалности у функционисању ових органа треба да се консултују са лекаром пре употребе лека.
  • Трудноћа. Верује се да је лек безопасан за труднице и дојке. Али у овим периодима вреди пажње не само да узимате ово, већ и све друге лекове.

Дакле, важно је да особе са срчаним обољењима, јетри и респираторним болестима буду пажљиво третиране парацетамолом. Међутим, већина компликација са прекомерном дозом лека може се јавити у јетри.

Важно је пажљиво третирати дозу лека, јер се често компликације јављају чак и код дозе која не прелази пет грама.

Парацетамол се сматра једнократним лековима који нису намењени трајној употреби. Ако имате високу грозницу или тешки бол, парацетамол може доћи само као привремено ослобађање од болести пре именовања лекара. Ако одлучите да се лијечите овим лекаром, важно је запамтити да ако нема позитивног ефекта током лечења, одмах треба да одете у болницу.

Сакупљање одговора на ваша питања

Није потребно имати вишу медицинску едукацију да би знали шта је парацетамол, од чега ова лекова помаже и када треба да се прописује. На крају крајева, благајне таблете могу се наћи у сваком кућном медицинском кабинету. И не постоји ниједна особа која не би узела овај лек у целом свом животу.

Шта је парацетамол?

Лек је синтетисан пре више од једног века и од самих првих тестова се показао као поуздана средства за борбу против болова. Парацетамол припада групи НСАИД - нестероидни антиинфламаторни лекови:

  • За разлику од кортикостероида, они не утичу на хормонску позадину.
  • Средства се издају у било којој љекарни, без рецепта.
  • Немојте постати зависни и не формирати "синдром повлачења".
  • Међутим, продужена употреба може знатно ослабити ефекат.

У дејство парацетамола лажи:

  1. Анестезија. Захваљујући овом леку се користи као поуздани аналгетик, који може да ублажи бол средњег интензитета.
  2. Антипиретички ефекат. То се постиже сложеним ефектом на метаболизам. Током грознице у нашем телу повећава се производња простагландина, утичући на терморегулаторни центар, доприносе повећању температуре. Смањивање нивоа производње простагландина, парацетамол доприноси рестаурацији нормалне температуре.

Анестетски ефекат парацетамола

За разлику од њихових колега у фармаколошкој групи, парацетамол има благо антиинфламаторно дејство. Али истовремено може:

  1. Ослободите се чак и тешке главобоље.
  2. Носите зубобољу умерене тежине.
  3. Да се ​​понашају већ након тридесет минута након пријаве. Лијек се брзо апсорбује кроз гастроинтестинални тракт.
  4. Помоћ током менструације. Аналгетички ефекат и брза дејства су управо оно што вам је потребно.
  5. Носи се са последицама мамурлука. Али онда морате изабрати између таблета и флаша пива. Комбинујте овај лек са алкохолом контраиндицирано, само се повредите.
  6. Смањите притисак, што је корисно за повлачење симптома. Али немојте се играти са њим, хипотензија је такође посвећена посљедицама.

Да ли је потребно смањити температуру?

До сада је парацетамол сматран само као аналгетик, али знамо да савршено савладава температуру:

  • Простагландини су липидне супстанце, основа за њихову производњу је арахидонска киселина.
  • Дрога учествује у блокирању каскаде реакција, што доводи до конверзије ове киселине у физиолошки активне супстанце које могу оштро подизати телесну температуру.
  • Даљња регулација овог индикатора се врши услед центра терморегулације.

Али у свему овоме постоји једна нијанса. Промена телесне температуре особе је физиолошка одбрамбена реакција, која је усмерена, укључујући и борбу против инфекције:

  • Већа температура негативно утиче на репродукцију вируса и бактерија.
  • Произведено у овим специфичним протеинима спречава даље ширење вируса.

Али не говоримо о физиолошкој заштити, када индикатори на термометру превазилазе све разумне границе. Поред тога, у било којој апотеци бићете задовољни широким спектром антивирусних средстава.

Да би почели да се боре против болести, није неопходно толерирати топлоту, само узми пилулу.

Контраиндикације које треба користити

У опису било каквих средстава, увек постоје тренутци. Непријатне тренутке. У овом случају их нема пуно:

Старост и период употребе

Алкохол и варење

Што се тиче употребе у детињству, мишљења стручњака су се разликовала. Прочитајте упутства, јасно наводи да се таблете не смеју давати деци испод 3 месеца. Даље - према дозама. Можете се суочити са наводима да се парацетамол не препоручује за употребу до 12 година, али ово је озбиљно претеривање. Педијатри воле НСАИД-ове управо због тога што се могу препоручити деци без повреде тела.

Уз алкохол, парацетамол је боље не комбиновати. Фармаколошки ефекат лека може се променити. Поред тога, ово је додатно оптерећење на јетри и кардиоваскуларном систему. Као што је поменуто, парацетамол утиче на притисак, спуштајући га.

Парацетамол није намењен дуготрајној употреби. Већ након недеље непрекидне примене, његова ефикасност ће имати тенденцију нуле. Наше тело се прилагођава новим условима.

Боље је да таблете не носите на празан стомак. Ово није аспирин који може узроковати чиреве, али дејство овог лијека заснива се на истој инхибицији ЦОКС-а. Генерално, слузница желуца се можда не осећа посебно угодно када узима лекове.

Ефекат парацетамола на тело

А сада шта би требало да знате о леку:

  • Може помоћи чак и са акни. Сваки тинејџер пати од адолесцентског периода, али мали број људи зна ефикасан начин да се бори. Заправо, акне су исте упале, антиинфламаторни ефекат парацетамола ће бити у реду. Довољно је да се таблете замене и мијешају водом до појаве пасте. Обришите проблематична подручја и бићете срећни.
  • Никада не узимајте таблете са зеленим чајем и кафом. Два од ових пића садрже довољно кофеина да поремете метаболизам лека у телу.
  • Максимална појединачна доза износи до 1000 мг. За дјецу наведена је у упутствима, овисно о старости.
  • Један дан може трајати највише 6 таблета. Препоручује се да се лек користи као једнократни лек за акутне поремећаје. Константан улаз је контраиндициран.
  • Парацетамол уклања симптоме, али не утиче на извор патологије. Зуб неће зарасти, инфекција неће проћи, узрок главобоље неће нестати. Уз све ово, мораћете ићи код одговарајућег специјалисте за додатну помоћ.
  • Чак и код зубобоље, једите пре једења. Немојте оштетити желуцу.

Када се примењује парацетамол?

Парацетамол се показао ефикасним:

  1. На повишеној температури. Елиминише грозницу било ког поријекла.
  2. Главобоља. Када су мигрене ефикаснија на друге начине, али од тупих нојусхцхеј болова у вечерњим сатима ће се ослободити пола сата.
  3. Зубобоља. Ако је посета стоматологу планирана само ујутру, а ноћ мора некако бити искусан, парацетамол ће вам бити неопходан асистент.
  4. Месечно. Брзина избегава потребу да издржи бол. Али боље је не примењивати више пута 1-2 пута по циклусу.
  5. Бол у мишићима и зглобовима, основа је и даље исти аналгетички ефекат.
  6. У адолесценцији, када је главни проблем акне на лицу.

Употреба било којег лијека треба бити разумна. Боље је унапред знати шта је парацетамол, који помаже иу којим случајевима није ефикасан. Међутим, превелик опрез може да изазове бол или температуру, што је апсолутно бесмислено.

Видео: шта ће помоћи парацетамолу?

У овом видеу, др Комаровски ће вам рећи за који се користи парацетамол, шта то помаже и која је разлика од друге антипиретике: аспирин:

Шта помаже парацетамолу

Парацетамол таблете су у сваком кућном медицинском кабинету. Савршено помажу да се смањи температура и ублажи бол. У исто време, многи људи не знају шта помаже парацетамол. Даље су разматрани главни нијанси употребе и могуће контраиндикације за узимање овог лека.

Ефекат парацетамола на тело

Међународни назив активне супстанце парацетамол је ацетаминопхен. Добија се синтезом из фенациина. Акција парацетамола има за циљ регулисање телесне температуре, као и уклањање синдрома бола.

Произведени лек није само у облику таблета, ту су и капсуле, суспензије, супозиторије, ињекције, шумеће таблете. У зависности од симптома, одредите другу дозу. За децу је ефикасније користити свеће и сируп.

Како парацетамол делује на тело:

  1. Помаже у елиминацији лаког и умереног бола на различитим локацијама.
  2. Смањите повишену телесну температуру.
  3. Има антиинфламаторни ефекат.

Обавезно размислите пре него што узмете овај парацетамол само привремено уклањају симптоме, али се не могу користити за главни третман. Такође, његова ефикасност може бити неадекватна за тешке болове. У овим случајевима, боље је узимати још један лек, уместо да повећате дозу парацетамола.

Упутства за употребу

Може се користити парацетамол пре или после јела, овај фактор није битан. Људи са високом киселином стомака могу пити таблете у било ком тренутку, парацетамол се у овом случају добро апсорбује без обзира на унос хране.

У просеку, ефекат лека почиње да се манифестује 15 до 20 минута након ингестије. Трајање ефекта траје до четири сата. Лијек није дизајниран за стални пријем, већ је хитна помоћ, а не начин лечења.

Индикације за Парацетамол:

  • САРС у комплексној терапији.
  • Мигрена и главобоља.
  • Неуралгиа.
  • Менструални бол.
  • Зубобоља.
  • Ханговер синдром.
  • Мијалгија (бол у мишићима).
  • Када зацртају децу.

Парацетамол се такође користи за повреде и за уклањање синдрома бола уз опекотине. Треба напоменути да он може само сензације лаких и средњих болова. Да би се елиминисао синдром бола јаког интензитета, пожељно је користити сложене препарате као што су Темпалгина, Нурофен и Аналгин.

Препоручена доза парацетамола:

  • За малу децу постоји посебна шема за пријем. Дозирање се рачуна према старости и тежини бебе. Оптимални облик дозирања у овом случају је парацетамол у свечама.
  • Од две године до шест, можете користити сируп. Једнократни део и дневница такође се израчунавају према старости и тежини детета.
  • Од шест година, можете користити таблете (обично пола препоручене дозе).
  • За дјецу преко 12 година и одрасле, доза не садржи више од двије таблете по лијечењу. Максимална дневна доза је 4-6 таблета. Интервал између узимања лека је четири сата.

Благо нестандардни приступ употреби парацетамола се користи у лечењу проблема са кожом. Да бисте то урадили, можете направити маску за акне на основу овог састојка. Пре прве примене неопходно је направити тест за присуство кожних реакција.

Карактеристике парацетамола

Најефикасније је узимати парацетамол, како у облику супозиторија, тако и за ињекције, тк. активне компоненте улазе у крв након 10 минута. Углавном ће трајати 20-40 минута, у зависности од индивидуалних карактеристика пацијента. Поред тога, када узимате парацетамол у било ком облику, потребно је узети у обзир неколико особина.

Важне нијансе приликом узимања парацетамола:

  • Трајање узимања овог правног лека не би требало да буде дуже од четири дана.
  • Упркос чињеници да је трудноћа и дојење контраиндикација за узимање, у неким случајевима парацетамол се сматра најнеопходнијим начином смањења температуре.
  • Треба обратити пажњу на дијабетес мелитус. Његова употреба може изазвати оштар пад нивоа глукозе у крви.
  • Парацетамол може смањити крвни притисак. Ово треба узети у обзир уз хипотензију.
  • Не можете комбиновати пријем са алкохолом, јер то повећава штетан утицај на јетру.
  • Симултани пријем са антидепресивима и барбитуратима повећава токсични ефекат парацетамола.
  • Узимање лекова мора се нужно комбиновати са довољном количином течног пијанца.

Контраиндикације за парацетамол

Упркос чињеници да се парацетамол сматра нешкодљивим лековима, његова системска употреба може изазвати озбиљне проблеме у телу.

Контраиндикације парацетамола:

  • Ренална инсуфицијенција.
  • Појединачна нетолеранција према компонентама лека.
  • Деца до три месеца.
  • У периоду трудноће (нарочито трећег тромесечја трудноће) и храњења бебе.
  • Старост преко 60 година. Постоји могућност нежељених дејстава када се користе у старости.
  • Болести крви, нарочито оне повезане са дисфункцијом крвних судова.

Сада су веома популарни врући чајеви који садрже парацетамол. Они су хладни лекови као што су Цолдрек, Терафлу, Солпадеин и други. Они брзо уклањају симптоме назалне конгестије, кашља и температуре (прочитајте такође о антибиотици за прехладу).

Ефикасност парацетамола можда неће трајати ако је нешто озбиљније од уобичајене прехладе. Ако се температура не смањује након узимања таблете парацетамола или лекова који га садрже, онда је узрок болести различит и потребно је консултовати лекара.

Прочитајте такође о другим лековима за прехладу у нашем чланку. Таблете за прехладу.

Шта помаже Парацетамолу

Парацетамол је популаран фармаколошки лек који има антипиретичке и друге лековите способности. Широк спектар активности, погодан фармаколошки облик, ниска цена учинити лијек популарним међу свим сегментима становништва. Многи људи питају шта помаже Парацетамолу. Поседујући јединствене фармаколошке особине, ова супстанца се бори против многих здравствених проблема. Да бисте сазнали када и како дати алат дјеци, одраслима, вриједи знати механизме његовог дјеловања, начине излучивања, индикације и контраиндикације на употребу.

Фармаколошка дејства лека

Да бисте разумели како функционише Парацетамол, потребно је проучити његове фармаколошке принципе рада. Препарат је савршено апсорбован слузним делом дигестивног система. Максимална концентрација крви у крви након узимања се постиже након 40 минута.

Лек током гутања инхибира производњу простагландина. Ове супстанце се производе у запаљеним процесима било које природе, изазивају изглед грознице и болова. Најчешће ово стање изазива хладноћу. Лијек лако утиче на неуроне, тако да ефикасно уклања бол. У комбинацији са антиинфламаторним способностима, лек има широк спектар употреба.

Индикације за Парацетамол

Лекари преписују пилуле као антипиретичан, антиинфламаторни и аналгетик. Дијете се препоручује парацетамол за децу за знојење, упале у усној шупљини. Употреба овог лијека је могућа у различитим фармаколошким облицима: оралне таблете и капсуле у посебном премазу, растворљиви шумећи, сируп и суспензија, супозиторије (парацетамол за децу), ињекција. Свугде се исти састав разликује само у садржају активне супстанце. Можете узети лијек са:

  • повишена температура;
  • бол у зубима и десни;
  • месечно;
  • главобоља;
  • бубуљице и акне;
  • мамурлук.

Парацетамол од температуре

Таблет ефикасно и брзо смањује температуру. Сваки лекар ће рећи да се смањује топлота нижа од 37,5 не препоручује. Ово је симптом запаљеног процеса, реакција борбе против природних сила имуности против вируса, бактерија и других патогена. Али ако одрасла особа лако толерише такво стање, бол и болест доносе много проблема детету и његовим родитељима. Стога, желим му помоћи. Супстанца је у облику свећа, сирупа, таблета.

Ако је температура бебе од 3 месеца, педијатри препоручују употребу свећа са дозом од 50 мг пре или после оброка. Пријем - 4 пута са чак парним интервалима за један дан. У узрасту од 3 месеца до године користите свеће са дозом од 100 мг или дечијег сирупа. У овом облику, агент брзо смањује топлоту. У узрасту од 1 до 6 година, доза је 200 мг уједно, 6-12 година - појединачна доза до 500 мг. Између метода парацетамола периодично се чита температура. У одсуству врућине, лек треба одмах зауставити, јер нема довољно противнетних, антивирусних способности.

Када одрасла особа у грозници узме лек, да смири врућину и бол не више од 5 пута дневно. Појединачни максимум - 500 мг активне супстанце у облику сирупа, ињекције. Популарност је комбинација аспирина и парацетамола. Али немојте бити зависни од таквог алата. Аспирин има негативан утицај на горње дијелове дигестивног канала, тако да често проблеми са стомаком након узимања.

Са зубобољу

Парацетамол може да ублажи бол у запаљеним процесима уста, десни и пародонтијума. Одрасли: 1 таблета са дозом од 0,5-1 грама не садржи више од 5 пута дневно. Беби од 3 године са затезањем и повећањем температуре током овог периода дају парацетамол у облику свеће или посебног сирупа са једном дозом не више од 100 мг. Лекови неће излечити зубе, а бол ће нестати само неколико сати, па је за рјешавање проблема вриједно посјетити ординацију.

Од бола са менструацијом

Месечно у многим женама праћено је снажним осјећајима бола због неугодности. Да би се ублажио спазм током менструације, лекари препоручују употребу нестероидних антиинфламаторних лекова. Популарно међу њима је парацетамол. Ако су сензације веома јаке, онда повећајте дози. Не једите више од 8 таблета дневно. У овом случају постоји превелик донос са свим посљедицама.

Парацетамол за главобољу

Главобоља, мигрена се повлачи пре парацетамола. Да би ублажили стање, одрасли узимају у времену до 500 мг активне супстанце у облику таблета. Ако дневна доза прелази 4 грама лекова, нежељени ефекти, тровање и погоршање здравља ће се брзо појавити. Да би се ово десило, вреди се детаљно читати рецепт.

Лек може ефикасно ублажити осјећај болова главе другачије природе и снаге, али не више од 4 дана заредом. Тада се простагландини навикну на узимање лекова и анестетички ефекат неће доћи.

Од акни и акни

Таблета парацетамола у спољној примени брзо ће уклонити акне, акне. Да би то учинили, довољно је да се припреми припрема, додати воду и припремити грубо. Примијените овај лек на погођено подручје 5 минута. Током овог периода ће уклонити црвенило и упале из мозга. За дан, потребно је урадити 4 такве процедуре. Лијек помаже у уклањању акни за неколико дана.

Да би се уклонио бол, грч главе, како би се уклонио опште стање корупције након пијења алкохола може садржати парацетамол. Он нема негативан утицај на стомак (за разлику од аспирина), тако да не изазива појаву мучнине или згага. Један унос је до 500 мг лијека, дневна норма не би требало да прелази 4 грама.

Колико дуго помаже парацетамол

Парацетамол брзо улази у крв, упија горњи део дигестивног тракта. Максимална концентрација након пријема се јавља за 40 минута. Деца су срушена свећама. Овакав фармаколошки облик, специфичности метаболизма дететовог организма и особине снабдевања крви анусни слузници промовирају уношење крви у крв након 10 минута.

Да ли је могуће пити парацетамол током трудноће и ХБВ?

Катархална болест, грозница у раним фазама трудноће коригована је парацетамолом. У овом случају, стриктно следите упутства за употребу, не прелијте дневну норму од 4 г лекова, а не више од 4 дана за узастопно. Пиће парацетамол код трудница у трећем тромесечју није пожељно. У касним фазама трудноће, лекари прописују аналогије које не негативно утичу на мајчину фетус и бубреге.

Парацетамол се може узимати са рв. Захваљујући брзој отпорности од тела (већ сат након наношења), у млеку се не акумулира. За заштиту бебе од ефеката лијека на тијелу, вриједи је да га не дојите сат времена након употребе лијека. Норма за ублажавање болова или грознице код младе мајке је 1 таблета.

Како узети: доза за одрасле и децу

Одрасли користе парацетамол у таблетама, сирупу, свећама. Уз било који фармаколошки облик, дневна доза лека не би требало да прелази 4 грама, једнократно - 1, 5 г. Упутство препоручује да одрасли узимају лекове за топлоту и бол:

  • Таблете. 1-2 таблете (200, 250, 300, 500 мг доза) након оброка Максималан број доза дневно - 4 пута;
  • Ректалне супозиторије. Максимална норма је 1,5 г активног састојка. Једна доза - 1 свећа. Максимална количина лека дневно - 4 пута;
  • Сируп. 50 мл 4 пута дневно у редовним интервалима.

Уношење лека дететом зависи од старости и тежине. За третман:

  • Таблете. У доби од 3 до 6 година - дневна норма лека није више од 2 грама. Пријем - 1 2 таблете у исто време са дозом од 120-200 мл;
  • Сируп. Не више од 4 пријема дневно. Старост и дозирање: од 3 месеца до 1 године - 2,5-5 мл; 1-6 година - 5-10 мл, од 6 до 12 година - 10-20 мл;
  • Свеће. До 3 године - 15 мг по килограму, 3-6 година - до 60 мг на 1 кг; 6-12 година - до 2 грама дневно.

Контраиндикације

Употреба парацетамола не доноси увек олакшање, јер постоје контраиндикације за његову употребу. Овај популарни лек се не може користити за ублажавање бола или грознице када:

  1. Старост пацијента је до 1 месеца;
  2. У периоду трудноће или дојења (лактација);
  3. Са било којим поремећајима јетре;
  4. Проблеми са бубрезима;
  5. Алергије на активну супстанцу.

Ако постоји бар једна контраиндикација, лекар бира друге лекове против болова или нестероидне антиинфламаторне лекове.

Нежељени ефекти

Деловање лекова у супротности са упутствима, дозирање изазива нежељене ефекте. Прекомерна доза може изазвати:

  • осип, црвенило, "уртикарија". Алергија на лек најчешће има такве спољне манифестације;
  • бол у стомаку. Стомак реагује на неправилно унос или вишак дозе;
  • заспаност, желим да спавам. Узрок стања је низак притисак;
  • дисфункција јетре или бубрега;
  • оштар пад нивоа глукозе, хемоглобина у крви.

Ако је дозирање поремећено или неправилно узето, одмах позовите хитну помоћ.

Трошкови припреме

Многи су заинтересовани за: колико је Парацетамол у апотеци. Цена зависи од фармаколошког облика лека, дозе, паковања, на коју мрежу припада фармација. Трошак је:

  • Таблете. Паковање 10 комада са дозом од 200 мг - од 4 до 6 рубаља, 10 комада са дозом од 500 мг - од 9 до 12 рубаља;
  • Свеће са дозом од 500 мг 10 комада - 40-60 рубаља;
  • Сируп 100 мл - 60-80 рубља;
  • Суспензија са укусом јагоде за децу 10 мл - 70-90 рубаља.

Парацетамол Аналогс

Постоје аналоги који садрже парацетамол и додатне активне компоненте или имају друге лековите супстанце. Избор аналога нестероидне антиинфламаторне природе или аналгетских таблета обрађује само лекар. Ова одлука доноси се у присуству контраиндикација, алергијских реакција и других озбиљних узрока. Ови лекови за ублажавање болова, упале и топлине укључују:

  1. Панадол. Активни коктел састоји се од парацетамола и кофеина. Користи се за ублажавање врућине, сензација болова различите јачине и карактера. Произведено у облику оралних таблета. Одрасли и деца преко 12 година узимају 1-2 таблете са дозом од 500-1000 мг до 4 пута дневно. Норма за дан није више од 4 грама лекова.
  2. Баралгетас. Активне компоненте аналгетина, питофенон уклања упале, грозница код деце и одраслих. Пхармформ - таблете. Дневна доза - не више од 6 комада, трајање пријема - не више од 5 дана. Дозирање: одрасли - 1-3 таблете у исто време до 3 пута дневно; деца: 6-8 година - пола капсуле, 9-12 година - ¾, 12-15 година - 1 капсула не више од 2 пута по ударцу.
  3. Нимид. Лек на бази нимесулида. Борише се од грознице, бола и упале. Као аналог парацетамола користи се у облику фармаколошких облика таблета, гранула и суспензија. Узимајте: одрасли и деца преко 12 година - 100 мг 2 пута дневно, деца до 12 година -1,5 мг по 1 кг тежине, норма је подељена у две дозе.